Ads 728x90

Facebook sayfanızı nasıl güvende tutarsınız?

Facebook sayfanızı nasıl güvende tutarsınız?

Facebook sayfaları nasıl çalınıyor, çalındığında ne yapmak gerekir?

Ercan Gülçay/ YazarCafe  - Facebook 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğu gibi milyonlarca sayfaya ve gruba da sahip. İnsaları bir araya getiren bu sayfalarda zaman zaman kullanıcı hesapları gibi güvenlik açıklarının kurbanı oluyor.
Bugün yüz binlerce beğeniye sahip markalara ait sayfaların çalındığını görmekteyiz. Bunlar bazen sayfalarda yer alan uygulamaların açıklarından yararlanarak, bazen de sayfa yöneticilerinin hesap bilgilerine erişebilmek için hazırlanan kötü amaçlı uygulamalar ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda bazı sayfa yöneticileri kendi reklamlarını yapmak için sayfada kişisel profillerini paylaşabiliyor. Bu profillerinde yer e-posta adreslerini ve kişisel bilgilerini öğrenen kimlik hırsızları bu bilgileri ellerindeki şifre programları ile hızlı bir şekilde türeterek basit şifreleri çözebiliyorlar.
Yönetici olduğunuz bir sayfa başkasının eline geçirilip sizi sayfa yöneticiliğinde sildiğinde bunu Facebook’a bildirerek kısa zamanda geri kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk adım facebook.com/hacked Eline Geçmiş Bir Sayfayı Bildirin bölümünden ele geçirilen sayfanızı seçtiğinizide Facebook tarafından işleme alınıyor. sayfasına giderek hesabınızı güvene almanız olacaktır. Bundan sonraki adımlarda ilk olarak sizden güvenli bir şifre seçmeniz ve kullandığınız mail adresinizi onaylamanız istenmekte. Bir sonraki adımda yakın zamanda kurduğunuz uygulamaların yer aldığı bir liste karşınıza çıkacak ve bunlardan bilginiz dışında yüklenen varsa kaldırma işlemini buradan yapabilirsiniz. Sonraki adımda yönettiğiniz sayfalarda son hareketlerinizin karşınıza gelecek ve burada yöneticilikten çıkarıldığınız sayfanın bilgilerini göreceksiniz. Bu adımda bu isteğiniz dışında yapıldığının talebinde bulunarak yardım sayfasına yönlendirileceksiniz ve ilgili sayfada Başkasının
Bunun sonrasında kısa zamanda Faacebook Topluluk Operatörlerinden yetkili bir kişi talebinizi inceleyerek sayfanın gerçek sahibi olduğunu doğruladığında gerekli düzeltmeleri yaparak sayfanızın geri alınmasında sizlere yardımcı olmaktadır.
GÜVENLİK İÇİN 6 İPUCU
Bu tarz hesap çalınmalarının önüne geçmek için Facebook kullanıcılarına 6 güvenlik ipucunu uygulamalarını tavsiye ediyor. Bunlar sırasıyla şu şekilde;
1. Güçlü bir şifre seçin
2. E-posta hesaplarınızın güvenliğini sağlayın
3. Başkalarıyla paylaştığınız bir bilgisayar kullanırken, işiniz bittiğinde çıkış yapın
4. Bilgisayarınızda virüsten koruma yazılımı çalıştırın
5. İlave güvenlik özelliklerimizi kullanın
6. Herhangi bir şeye tıklamadan veya bir şeyi indirmeden önce düşünün
Ayrıca https://www.facebook.com/update_security_info.php adresinden mevcut hesap güvenliği düzeyinizi görebilir ve hesabınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.
Hesabınızı korumak hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.facebook.com/help/security/tips adresi ziyaret edebilirsiniz.

SİTEMİZE DESTEK İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ REKLAMI TIKLAYINIZ

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Ahmet ŞAHİN

Köşe Yazarı

Babel | Theme BY Mavi Yapım